WiFi

Od czego zależy prędkość Twojego internetu?

Jest kilka czynników, na które musisz zwrócić uwagę konfigurując WiFi w swoim domu.

Zakłócenia od innej elektroniki. Mikrofalówki, telefony bezprzewodowe, systemy Bluetooth podobnie jak większość sieci WiFi pracują w paśmie 2,4GHz więc użytkowane jednocześnie mogą generować zakłócenia naszego łącza internetowego. Zwłaszcza starsze routery są narażone na takie problemy. Rozwiązaniem jest zmiana na bardziej nowoczesny model o paśmie 5GHz lub podczas aktywności wymagających lepszego i stabilniejszego łącza postawić na bezpośrednie połączenie z routerem po kablu

Przeszkody fizyczne, takie jak grube betonowe ściany, metalowe czy szklane konstrukcje mogą stanowić barierę dla fal radiowych, ograniczając zasięg Twojego internetu. Router najlepiej umieścić w jak najbardziej bardziej otwartej przestrzeni, możliwie w centralnym punkcie domu, z dala od dużych przeszkód.

Zakłócenia od sieci sąsiadów. W gęsto zabudowanych obszarach czy blokach mieszkalnych sieci WiFi mogą wzajemnie zakłócać swoje sygnały. Dobrym rozwiązaniem jest wówczas manualna zmiana kanału transmisji WiFi w ustawieniach routera na mniej obciążony. Większość nowoczesnych routerów oferuje również funkcję automatycznego wybierania najmniej zatłoczonego kanału.