1 Gb/s, czyli ile?
W przypadku prędkości 1 Gb/s trzeba zwrócić szczególną uwagę na kwestię sprzętu. Prócz oczywistych ograniczeń kart sieciowych i routerów – najprostsze, najtańsze routery i karty mają porty ograniczone do 100 Mb/s; należy podkreślić, że nawet sprzęt z portami 1G nakłada pewne ograniczenia.
Prezentowana w ofercie prędkość łączy obejmuje przepustowość na warstwie ethernet, czyli całe pasmo, które jest wykorzystywane na faktyczne pobieranie danych przez użytkownika, ale także na obsłużenie towarzyszących “informacji” technicznych, pomocniczych, służących do poprawnego kierowania pakietów z danymi.
Wspomniane „informacje” techniczne niestety zabierają część całego łącza. Dlatego faktyczna prędkość do pobierania danych prezentowana np. przez testery prędkości jest niższa. Wyniki speed testów nie obejmują części łącza zabranego przez „warstwy techniczne”.
Dokładnie taka sama sytuacja występuje przy każdej prędkości łącza. W przypadku oferty 400, czy 700 Mb/s jest jednak miejsce, aż do limitu portu 1 giga, żeby dołożyć nieco prędkości, która obsłuży “informacje” dodatkowe. Dlatego w przypadku łącza 700 Mb/s faktyczna, pełna przepustowość łącza to około 750 Mb/s, czego abonent normalnie nie widzi. Niestety przy 1 Gb/s nie ma już miejsca na takie podwyższenie prędkości.
Ile łącza kradną “informacje” techniczne?
Z pełnej przepustowości (warstwa ethernet) na “informacje” techniczne (nagłówki ethernet, IP i inne) jest zabierane około 6%.
Oznacza to, że łącze 1Gb/s na pobieranie danych przeznacza około 940 Mb/s i taka właśnie wartość pojawi się w testach prędkości. Oznacza to również, że w przypadku łącza 400 Mb/s faktycznie zostaje udostępniane około 425 Mb/s. Dzięki temu na pobieranie zostaje 400 Mb/s.
Ostatecznie
Wybierając łącze 1 Gb/s otrzymujesz dokładnie 1 Gb/s, pomimo że widzisz “tylko” około 940 Mb/s. Niemniej jest to prędkość, która i tak pozwala w pełni korzystać z wszystkich współczesnych usług internetowych bez ograniczeń.